Czy pozwoliłabyś wypić swojemu dziecku 6 filiżanek kawy?

Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, ale wypicie przez dziecko w wieku szkolnym jednej puszki napoju energetycznego dostarcza mu takiej dawki kofeiny, ile znajduje się właśnie w 6 kawach.
Tymczasem, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Profilaktyki i Uzależnień, problem
z nadmiernym piciem napojów energetycznych występuje szczególnie silnie w gimnazjum, ale dotyka on w coraz większym stopniu także dzieci młodsze, nawet w wieku 8-9 lat.
Problem ten dotyka również naszej szkoły i naszych dzieci.
Dzieciaki traktują takie picie jak zwykły napój, tymczasem są to przecież środki silnie pobudzające, absolutnie niewskazane dla dzieci i młodzieży, ponieważ zawierają substancje, których młody organizm nie jest jeszcze w stanie odpowiednio rozłożyć i wydalić. Niestety napoje tego typu są ogólnie dostępne w wielu sklepach, pomimo znajdującej się na nich etykiety, iż nie należy ich stosować u dzieci poniżej 16 r.ż.
Ważne jest, aby uświadomić dziecko, jak niebezpieczne jest picie „energy drinków” oraz zaproponować mu alternatywę, w postaci wody czy soków.

Magda Binkowska - pedagog