Klasa dwujęzyczna z językiem niemieckim w Szkole Podstawowej nr 6 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Zabrzu to oddział, w którym uczeń uczestniczy w sześciu godzinach lekcyjnych języka niemieckiego tygodniowo. Ponadto w języku niemieckim kształci się też z zakresu fizyki i biologii. Zajęcia z tych przedmiotów są prowadzone częściowo w języku ojczystym (polskim), a częściowo w języku niemieckim. Jakość kształcenia w tej klasie zakłada opanowanie języka niemieckiego na wysokim poziomie z bogatym słownictwem z różnych dziedzin. Dodatkowym atutem klasy dwujęzycznej z językiem niemieckim jest możliwość potwierdzenia nabytych umiejętności językowych ucznia w bezpłatnym egzaminie DSD (Deutsches Sprachdiplom) A1 - pod koniec klasy 7 i DSD (Deutsches Sprachdiplom) A2 pod koniec klasy 8. Egzamin organizowany jest przez Wydział Kształcenia Zagranicznego Ministerstwa Kultury i Edukacji RFN.
- Nauka w oparciu o najlepsze metody uczenia się języka obcego, także metodą projektu;
- Doświadczona kadra nauczycieli języka niemieckiego;
- Nauka drugiego języka obcego w dużym wymiarze godzin;
- Możliwość nauki języka niemieckiego na wysokim poziomie w krótkim czasie;
- Przystąpienie do dwóch testów sprawdzających po 7 i 8 klasie, poświadczonych oficjalnym zaświadczeniem;
- W trakcie dwuletniego cyklu nauki języka niemieckiego, uczniowie wyróżniający się mają możliwość uczestnictwa w bezpłatnych wakacyjnych kursach językowych w Niemczech;
- Egzamin DSD I jest całkowicie finansowany przez Republikę Federalną Niemiec;
- Uczniowie otrzymują certyfikat DSD1 na poziomie B1 po uzyskaniu 12 lub 14 z 24 punktów, na poziomie A2 po uzyskaniu minimum 8 z 24 punktów z wszystkich czterech części egzaminu;
- Certyfikat jest dyplomem opisowym – zawiera opis uzyskanych wyników z wszystkich 4 części;
- DSD – A2 jest dowodem znajomości języka niemieckiego na poziomie A2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, pomaga w ubieganiu się o zatrudnienie;
- DSD – poziom I odpowiada poziomowi B1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, jest potwierdzeniem umiejętności językowych przy ubieganiu się o przyjęcie do kolegiów w Niemczech oraz pomaga w ubieganiu się o przyjęcie na studia w Niemczech.
Do oddziału dwujęzycznego w publicznej szkole podstawowej przyjmuje się w pierwszej kolejności ucznia tej szkoły, który:
- otrzymał promocję do klasy VII;
- uzyskał pozytywny wynik sprawdzianu predyspozycji językowych przeprowadzanego na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną.
W przypadku większej liczby uczniów spełniających warunki, o których mowa wyżej, niż liczba wolnych miejsc w oddziale dwujęzycznym, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:
- wynik sprawdzianu predyspozycji językowych;
- wymienione na świadectwie promocyjnym do klasy VII szkoły podstawowej oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego;
- świadectwo promocyjne do klasy VII szkoły podstawowej z wyróżnieniem.
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu oddział dwujęzyczny nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie kryteria, o których mowa w art. 131 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe, tj.:
- wielodzietność rodziny kandydata;
- niepełnosprawność kandydata;
- niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
- niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
- niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
- samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
- objęcie kandydata pieczą zastępczą.
Kryteria, o których mowa wyżej, mają jednakową wartość.
Jeżeli w oddziale dwujęzycznym nadal są wolne miejsca, na trzecim etapie postępowania rekrutacyjnego mogą być przyjęci kandydaci niebędący uczniami tej szkoły, którzy przystąpili do postępowania rekrutacyjnego.
Uczeń przystępujący do testu predyspozycji językowych nie musi znać języka niemieckiego. Test predyspozycji językowych nie sprawdza wiedzy kandydatów, lecz odwołuje się do ich predyspozycji i umiejętności językowych.
Każdy, kto weźmie udział w postępowaniu rekrutacyjnym do oddziału dwujęzycznego prowadzonego przez Szkołę Podstawową nr 6 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Zabrzu.