KOŁO SZACHOWE

LAURY ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

Szachowy rok w Szkole Podstawowej nr  6 w Zabrzu

W naszej szkole od wielu lat prowadzone są zajęcia szachowe, najlepsi szachiści w roku szkolnym 2015/16 brali udział w licznych turniejach szachowych, gdzie zwykle odgrywali główne role.

Oto podsumowanie tego wyjątkowego roku :

Tradycyjnie sezon szachowy rozpoczął się Ligą Szachową. Turniej ten organizowany jest w naszym mieście od kilkunastu lat. Każda szkoła może zgłosić do ligi dowolną liczbę drużyn czteroosobowych. W tym sezonie nowością był podział dzieciaków ze szkół podstawowych na dwie grupy wiekowe:

• Grupa młodsza:  dzieci ur. w 2006 roku i młodsze
  • Grupa starsza urodzone przed 2006 rokiem

Zgłosiliśmy 3 drużyny:  jedną w grupie młodszej i dwie w grupie starszej.

Cała liga składała się z 7 turniejów trwała prawie cały rok szkolny i zakończyła  ogromnym sukcesem naszych szachistów:

W grupie młodszej nasza drużyna w składzie: Julia Pelic, Marta Sosnowska,  Paweł Zapała, Adaś Barchański zajęła II miejsce drużynowo w gronie piętnastu drużyn z różnych szkół. Ponadto indywidualnie II miejsce zajęła Julia Pelic, wygrywając jednocześnie kategorię dziewcząt!!

W grupie starszej okazaliśmy się bezkonkurencyjni! Drużyna w składzie: Tomek Smuda, Kamil Szweda, Ola Watała i Paweł Kocur  zajęła I miejsce drużynowo z ogromną przewagą wypracowaną nad innymi szkołami. Indywidualnie w gronie blisko 100 szachistów,  nie miał sobie równych Tomek Smuda. Najlepszą dziewczyną całej ligi okazała się Ola Watała.

Druga z naszych drużyn startująca w grupie starszej,  w skład której wchodzili: Adrian Zapała, Norbert Kossmann, Laura Gajda, Krzysztof Sosnowski, Szymon Molęda, zajęła V miejsce w gronie osiemnastu drużyn z różnych szkół.

Kolejną odsłoną rywalizacji były Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Szachach. Rywalizacja toczyła się w dwóch kategoriach: chłopcy i dziewczęta. Każdą szkołę mogła reprezentować jedna drużyna dwuosobowa męska i jedna damska. Z naszej szkoły „delegowaliśmy” Tomka Smudę, Kamila Szwedę, Julkę Pelic i Olę Watałę.

Turniej ten okazał się chyba największym szachowym sukcesem naszej szkoły w ostatnich latach!  W kategorii chłopców zajęliśmy I miejsce drużynowo, indywidualnie Tomek zdobył złoty medal, a Kamil zajął bardzo wysoką V pozycję. Dziewczynki  były równie fantastyczne, wygrały drużynowo, indywidualnie najlepsza była Ola, a  brązowy medal przypadł Julce.

Turniej ten był wstępem do emocji,  które czekały nas na Mistrzostw Rejonowych.  Mistrzostwa rejonowe to turniej z udziałem 3 najlepszych szkół Zabrza i 3 najlepszych szkół Rudy Śląskiej. Zwycięzcy turniejów rejonowych dostają przepustkę do wielkiego finału czyli  Wojewódzkiej Olimpiady Szachowej.

Mimo heroicznej walki i fantastycznej postawy naszych zawodników i zawodniczek, obie nasze szkoły zajęły II miejsca i nie awansowały do tych prestiżowych rozgrywek.  Chłopakom zabrakło 0,5 pkt u dziewczętom 1 pkt …. bolało bardzo….pełnia szczęścia była o włos….

Ostatnią odsłoną  szachowego roku były Zabrzańskie Igrzyska Młodzieży. Jest to wielka impreza miejska, gdzie szkoły zabrzańskie rywalizują z sobą w różnych dyscyplinach ( piłka nożna, siatkowa, koszykówka, tenis, gimnastyka i wiele innych). Obecne są również szachy, więc obecni jesteśmy i my.

Po wcześniejszych sukcesach byliśmy faworytami a w tej roli naprawdę ciężko występować. Nasi szachiści jednak udźwignęli presję po raz kolejny:  I miejsca w kategorii chłopców(Tomek  Smuda, Kamil Szweda) i dziewcząt (Julia Pelic i Laura Gajda)  stały się naszym udziałem.

Jak więc widać rok szkolny 2015/16 był wyjątkowy.
Ogromne gratulacje dla wszystkich dzieciaków i  ich rodziców.  Wielu szachistów przynoszących nam tyle radości opuściło mury naszej szkoły, życzymy im wspaniałej przyszłości (również szachowej) a my bierzemy się do pracy, bo w tym roku będzie duuuużo trudniej.

Nowy sezon 2016/17 czas rozpocząć….

MŁODZI SZACHIŚCI SPOTYKAJĄ SIĘ W SALI 26

z każdych rozgrywek i turniejów uczniowie SP6 wracają z trofeami